We wtorek 14 listopada dla uczczenia 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zebrzydowicach uczestniczyli w akademii patriotycznej pt. „Pociąg do wolności…”

               W podniosłej atmosferze uczniowie klasy III gimnazjum wspominali, „jakie były ojczyzny losu koleje, jakie Polska przeżyła dzieje…”. Symboliczny pociąg zabrał wszystkich w podróż do przeszłości. Aktorzy opowiedzieli o niewoli narodowej trwającej 123 lata, wspominali powstania narodowe, emigrację, I wojnę światową i odzyskanie niepodległości.

               Inscenizację ubarwiły pieśni narodowe, takie jak „ Legiony”, „Warszawianka” oraz piosenki „Żeby Polska…” i „Ja to mam szczęście” oraz niezwykła dekoracja w postaci pociągu, symbolicznie wiozącego przez historię.

Łącząc  historię z czasami współczesnymi do naszej szkoły zaprosiliśmy Żołnierzy Jednostki Wojskowej 4686  z Krakowa którzy przeprowadzili pokaz dla naszych uczniów.

Mieliśmy okazję zapoznać się z różnorodnym sprzętem wojskowym, rodzajami umundurowania wojskowego oraz na własne oczy zobaczyć najnowocześniejszy ciężki sprzęt bojowy.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i przybliżyło naszym uczniom specyfikę pracy jednostki wojskowej. Zaangażowanie uczniów, uśmiechy na ich twarzach, gromkie brawa dla prowadzących zajęcia oraz ten charakterystyczny błysk w oku na widok oporządzenia wojskowego dowodzą, że takie działania mają sens.

 

galeriaGaleria Fotograficzna >> zobacz