Przejdź do treści
szkola
konopnicka
dzieci
Przejdź do stopki

"Siostra Izabela Niezłomna"

Treść

        W czwartek, 19 października 2023r. delegacje uczniów z kl. VII i VIII wraz z opiekunkami uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jego bohaterką była siostra Izabela-Zofia Łuszczkiewicz, a gościem specjalnym dr Anna Mandrela, autorka książki „Niezłomna zakonnica”.

       W tym roku przypadła 125 rocznica urodzin siostry Zofii Łuszczkiewicz. Jej dramatyczne losy symbolizują koleje życia wielu Polaków torturowanych w komunistycznych więzieniach. Podczas  prelekcji dr Anna Mandrela przedstawiła mniej znane fakty z życia siostry Izabeli, prezentowała fotografie i fragmenty listów.

       Postać siostry Izabeli jest znana mieszkańcom Zebrzydowic. Przebywała ona w czasie II wojny światowej w domu sióstr Szarytek, skąd pomagała okolicznej ludności (była pielęgniarką), ale także współpracowała z ruchem oporu AK. Za tę działalność została po wojnie aresztowana, uwięziona i skazana na karę śmierci. O jej postaci opowiada film pani Izabeli Pieczary, a także książka „Niezłomna zakonnica”.

       Dla uczniów naszej szkoły to spotkanie było okazją do lepszego poznania postaci siostry Izabeli, a przykład jej życia wspaniałą lekcją patriotyzmu.

122492